Prostřednictvím ekologické a environmentální výchovy se děti ve školách učí odpovědnému chování vůči přírodě i sobě navzájem. Proč je ochrana životního prostředí důležitá, pomáhá dětem pochopit i školní recyklační program RECYKLOHRANÍ aneb Ukliďme si svět, který pořádají kolektivní systémy EKOLAMP, ASEKOL, ECOBAT a ELEKTROWIN. Program, do kterého se zapojilo již více než 3200 škol po celé České republice, vysvětluje dětem důvody, proč je třeba třídit a recyklovat odpady – vysloužilé zářivky, malá i velká elektrozařízení, baterie i jiné druhy odpadu.

Výchově k ekologii a ochraně životního prostředí se učily děti ve školách již za první republiky, dnešní žáčci se navíc dovídají, jak šetřit energii a přírodní zdroje, jak pečovat o krajinu a zvířata v ní. K dětem se tak dostane nepřeberné množství nových informací a zajímavých poznatků. Je ale vůbec možné se v tom všem jednoduše vyznat? Vezměme si například odpady – sbírá se vše od papíru, plastů, baterií, zátek až po lednice a bioodpad. Které z dětí a jejich rodičů například ví, jak správně naložit s nefunkční zářivkou?

Na ekologii hravě
Zpětným odběrem a recyklací osvětlovacích zařízení se od roku 2005 zabývá kolektivní systém EKOLAMP, který také vytvořil naučně zábavný portál EKOLAMPOV. Ve virtuálním ekoměstečku si mohou návštěvníci vybudovat šetrné bydlení a vyzkoušet si své znalosti z ekologie. Portál pomáhá nejen dětem pochopit, jaký vliv má naše chování na budoucnost planety. Obyvatelé Ekolampova plní úkoly, vzdělávají se, sdílejí své zkušenosti, diskutují se svými sousedy a při tom všem se hlavně dobře baví. Zastavte se u nich na návštěvu, nudit se nebudete.

Cílem kolektivního systému EKOLAMP je začlenit problematiku zpětného odběru zářivek do komplexní mozaiky ekologické výchovy. Zářivky šetří elektrickou energii, ale jelikož obsahují rtuť, nesmějí končit v běžném směsném odpadu. Sbírají se odděleně do speciálních sběrných nádob, které jsou umístěny ve sběrných dvorech, v obchodech s elektrem, na městských úřadech a institucích, ale i v řadě firem. Díky recyklaci se daří použít více než 95 % materiálu z úsporných zářivek znovu ve výrobě.

Více se o problematice nakládání s nefunkčními zářivkami dočtete na www.ekolamp.cz.